Trápení pro neziskovku na tři? Web.

23. 10. 2017

Když jsme v září plánovali spuštění soutěže Nový web pro dobrou věc!, věděli jsme, že neziskovky to nemají s financováním svých webů jednoduché. Problémy, se kterými se potýkají i při provozu svých webových stránek, nás ovšem v mnoha případech překvapily.

Naléhavé téma

Pro neziskové organizace není web pouze nástrojem komunikace s klienty, ale především s dárci a institucemi. Na jeho aktuálnosti a srozumitelnosti často závisí plnění grantových podmínek či vztahy s donory – a tedy do jisté míry samotná existence organizace.

Selhávající řešení

Soutěžilo mnoho neziskovek, které získaly stávající web darem. Často ale byly vytvořeny na složitých platformách a organizace je dlouhodobě nejsou schopny spravovat. Jsou tak s aktualizací závislí přímo na firmě, která web navrhla. Ta ovšem na správu nemá čas či prostředky, a tak je obsah stránek zastaralý i mnoho let.

Udržitelnost je klíč

Při tvorbě webu pro neziskovou organizaci je třeba myslet na udržitelnost provedení. V takovém případě nemusí být nejlepším řešením trendy high-tech design, ale naopak dlouhodobě spolehlivé zpracování. Jednoduchá editace a příjemné uživatelské prostředí navíc usnadní správu obsahu v budoucnu.

Výběr byl těžký

Nejčastěji jsme se při analýze přihlášených stránek potýkali s nedokonalou nebo chybějící responzivní verzí a se zastaralou grafikou. Kromě stavu webu pro nás byla důležitá také ochota zástupců spolupracovat. Funkční web totiž vzniká v kreativním procesu, do kterého jsou klienti aktivně zapojeni, bez nich se vytvoří jen další krátkodobé řešení.

A vítězem se stává…

Nový web od nás získá organizace Ruka pro život o.p.s., která pomáhá lidem s mentálním a kombinovaným postižením včetně lidí s poruchami autistického spektra a seniorů. Zajišťuje jim samostatný život, který prožijí dle vlastních představ.

Současný web:

Přáním vítěze je získat přehledný a jednoduchý web, který bude srozumitelný pro širokou veřejnost i pro klienty s mentálním hendikepem. My jsme odhodlaní toto přání splnit. Teď se chystáme na akci Otevíráme dveře vzděláním, na níž budeme hledat studenty, kteří nám s novým webem pomohou.

Co je na stávajícím webu špatně? Chystáme o něm podrobnou case study. Sledujte, jak si povedeme při redesignu webu orgnizace Ruka pro život o.p.s.