Tlačítková novela. Co to je a kdy se na ní připravit?

5. 11. 2021

V červenci mělo dojít k úpravám textů “objednávkových tlačítek” na eshopech. Z dosavadních tlačítek totiž nebylo vždy dostatečně jasné, že se zákazník zavazuje k platbě za objednané zboží.

Novela občanského zákoníka, která je stále otázkou budoucnosti, udělí podnikatelům povinnost zajistit správnou formulaci objednávkových tlačítek tak, aby bylo zákazníkovi eshopu jasné, že se objednávkou zavazuje k jejímu placení.  

Jak fungují tlačítka dnes 

Dnes existují dva způsoby, jak uzavírat smlouvu na internetovém obchodě. V prvním případě uzavřete smlouvu právě když odešlete objednávku kliknutím na tlačítko “Objednat” nebo “Koupit” na daném eshopu. Smlouva začíná platit v okamžiku, kdy objednávka dojde do eshopu. Následně jste tedy povinni za zboží zaplatit a zároveň vám eshop musí dodat objednané zboží.

Druhý případ je běžnější, protože k uzavření smlouvy dojde v okamžiku, až když vám eshop pošle potvrzení objednávky. Logicky je tento způsob pro eshopy výhodnější, jelikož mají větší přehled o tom, jestli jsou schopni zboží dodat řádně a včas. Velkou roli zde hraje i sezónnost (např. Vánoce), kdy jsou eshopy natolik vytížené, že nestíhají zboží vyrábět a naskladňovat. Nemají tedy povinnost zboží zákazníkovi dodat, dokud nebudou mít jistotu, že budou schopni objednávku včas splnit. 

 

“Koupit” nebo “Objednat”

Kdo je připraven, není překvapen

To, že novela ještě není platná neznamená, že se na ní nemůžete připravit. Novela by měla chránit jak prodejce, tak zákazníky. Pokud si tlačítko změníte dle pravidel novely, vyhnete se zbytečným komplikacím, které by mohly vzniknout pokud by zákazník za zboží nezaplatil a vy byste jako prodejci požadovali vrácení zboží.

Zákazník vašeho eshopu by tedy měl být obeznámen s tím, že jakmile objednávku potvrdí kliknutím na tlačítko, které by mělo obsahovat text jako “Objednávka zavazující k platbě” nebo “Objednávka s povinností platby”, je povinen zboží uhradit. Společně s tlačítkem byste měli následně upravit i své obchodní a smluvní podmínky co se týče procesu uzavírání smluv.

“Objednávka zavazující k platbě”
nebo
“Objednávka s povinností platby”

Závěrem

Tlačítková novela by měla vyřešit i rozpor mezi naším občanským zákoníkem a legislativou v ostatních zemích Evropské unie. Účinnost změn měla platit od července 2021. Poslanecká sněmovna ale nedodržela lhůtu pro stanovení těchto pravidel, a proto se účinnost odkládá na dobu neurčitou. Doporučujeme váš e‑shop na tuto změnu připravit s předstihem, vyhnete se tak zbytečným komplikacím se zákazníky, neplatnosti obchodních podmínek a možné pokutě od ČOI až 1 milion korun. 

Potřebujete pomoct s nastavením objednávacího tlačítka na eshopu? Neváhejte nás kontaktovat!