Pozor na podvodné phishingové zprávy vydávající se za společnost FORPSI

21. 9. 2020

 

Podvodníci opět pracují na plné obrátky, tentokrát ke své nekalé činnosti zneužívají jméno značky FORPSI. 

FORPSI  je obchodní název společnosti INTERNET CZ a.s. a jedná se o významného registrátora internetových domén a poskytovatele webhostingových služeb v České republice.

V posledních dnech jsme zaznamenali zvýšený výskyt podvodných phishingových zpráv vystupujících právě pod hlavičkou společnosti forpsi.com. Na  tuto skutečnost upozornila na svém webu i samotná společnost FORPSI a rovněž vyzývá své klienty k obezřetnosti. 

Obsahem zmiňované phishingové zprávy je upozornění na končící platnost vaší domény a výzva k prodloužení platnosti domény přes přiložený odkaz. Odkaz je samozřejmě podvodný. 

Na tuto zprávu, a ani jiné zprávy podobného typu, rozhodně nereagujte a neotvírejte ani vložené odkazy či přílohy.  

Jak poznám, že se jedná o phishingový útok?

Chyby v  textu 

Často už i samotný obsah e-mailu vám může být podezřelý. Automatické překlady, věty které nedávají smysl apod. 

Podvodné odkazy a nezabezpečené stránky

Phishingové zprávy obsahují podvodné odkazy vedoucí na jiné než oficiální stránky společností, často nejsou ani opatřené  zabezpečeným https certifikátem. 

Podezřelý e-mail odesílatele 

Jedna z hlavních věcí , kterou se vždy vyplatí zkontrolovat. V případě podvodných zpráv totiž rozhodně nebude e-mailová adresa odpovídat oficiální adrese společnosti. V případě aktuálních phishingových zpráv vydávajících se za společnost FORPSI je odesílatelem e-mail  root@www2536.sakura.ne.jp. Odesílatele tedy zkontrolujte vždy a ještě předtím než na neznámý e-mail odpovíte. Pozor, nestačí zkontrolovat pouze jméno odesílatele, to totiž podvodníci ve většině případech také podvrhnou, vypovídající je tedy pouze skutečná e-mailová adresa odesílatele.