Zlatý erb 2018: Je na čase, aby porotci vstali od stolů

6. 3. 2018

Grammy i Oscaři už znají své vítěze. Stejně tak i krajské kolo soutěže o nejlepší webové stránky měst a obcí – Zlatý erb. V čem je mezi těmito událostmi největší rozdíl?  Nikdy se nemůže stát, že by o ocenění nejlepších hudebníků a filmařů usilovalo dílo, které se objevilo již v minulých ročnících.

Nebudeme si nic nalhávat – úroveň webových stránek měst a obcí je v České republice bídná. Tyto weby by měly zvyšovat povědomí o místním dění a sloužit by měly nejen občanům, ale i turistům. Informovanost považujeme za jeden z nejdůležitějších atributů fungující společnosti, a proto se velmi rádi zapojujeme do hodnocení Zlatého erbu, který oceňuje ty nejlepší obecní či městské internetové stránky. Milan Bartoň z BARTON STUDIO s.r.o. zasedl mezi porotce již podruhé. Překvapilo ho, že některé přihlášené weby na sobě od loňska vůbec nezapracovaly.

V soutěži vidíme šanci měnit stav webů měst a obcí k lepšímu. I přes obrovský smysl této soutěže jsme ale zklamaní. Jak se má kvalita těchto webových stránek zvyšovat, když rady odborníků přichází vniveč? Donutilo nás to k zamyšlení. Ať už jsou důvody stagnace jakékoliv, nemůžeme obviňovat pouze obce a města.

Porota krajského kola soutěže Zlatý Erb

Je na čase, aby odborníci vstali od porotcovských stolů a pomohli situaci napravit. Klíč k řešení je jednoduchý – vzdělávání. Udělat dobrý web je fuška a chápeme, že starostové se v tomto odvětví vůbec nemusí vyznat. Řekl jim někdy někdo, jak se dělá web? Jaké by měl mít funkce? Kam na něm umístit různé informace tak, aby byl přehledný a návodný? Ví úřady, jak správně poptat tvorbu webu a jaký rozpočet pro ni vyhradit? Své znepokojení jsme přiznali už na vyhlašování.

“Váhal jsem, jestli mohu být tak otevřený, ale nakonec – jestli má soutěž pomáhat – proč ne. Vyslovil jsem svůj údiv nad tím, že jsou v soutěži weby, které ani nemají responsivní verzi a obsahují poměrně hodně chyb. S ostatními porotci, lidmi z úřadu Plzeňského kraje i pořadatelem krajského kola jsme tak došli k tomu, že by bylo dobré se s provozovateli webů potkávat a edukovat je.” 

Milan Bartoň

Milan Bartoň

Jednatel a majitel

Bartoň Studio

Pojďme o tom mluvit. Ptejme se, co trápí vlastníky a správce webů veřejné správy. Zajímejme se, co by chtěli na webových stránkách vidět sami obyvatelé. My jsme připraveni pomoct. Jedině tak zajistíme kvalitní služby pro lidi z velkých měst i z těch nejmenších vísek.

Přehledné výsledky krajského kola nalezte zde: http://www.zlatyerb.cz/vysledky-krajskeho-kola-plzenskeho-kraje/d-1429